Teksti suurus:
A A A

SCANBAL 2021 lihvis rahvusvahelist koostööd

13.09.2021
Septembri esimesel täisnädalal võõrustas Kaitseliidu kool Narva-Jõesuus Soome, Läti, Leedu, Poola, Briti, Taani ja Eesti vabatahtlike riigikaitseliste organisatsioonide esindajaid, toimus nädala kestnud õppus SCANBAL 2021, mille põhieesmärk on harjutada rahvusvahelist koostööd. Õppus kulmineerus nädala teises pooles, kus erinevate riikide üksuste juhid mängisid kaardiharjutusel läbi tegevusi taktikalistes olukordades.
Erinevate riikide osalejad pandi ühte mängumeeskonda kokku ja nii moodustus kaks (mängu)kompaniid. Ülemad said pärast mängujuhiste kuulamist pataljoni ülemalt major Valjo Toomingalt käsu. Osalejad asusid sõjaplaani pidama. Vahepeal toimus manööverskeemide kooskõlastamine ning õppuse lõpuks jõuti läbi mängida neli situatsiooni kaardil. Mängujuht kolonelleitnant Meelis Pernits edastas vastase võimalikke käike ning juhtis pärast sooritusi arutelu eduelamuste ja parandamisvõimaluste üle ehk iga mängu järel lihviti kogemus treeningu käigus tarkuseks. Osalejad tajusid iga korraga keerulisemaid lahendusi vajavaid situatsioone ja pidid samas meeles pidama, et ei korrataks eelmise mängu järel treeningus  läbi vaagitud vigu. Mängujuht kolonelleitnant Meelis Pernits tõdes viimase läbimängu järel rõõmuga, et areng toimus ja kiitis kõiki vastupidavuse eest. Tänulikud kogemuse eest olid ka osalejad.
SCANBAL 2021 on Läänemere äärsete riikide vabatahtlike riigikaitseliste organisatsioonide koostööõppus, mis esimest korda toimus Rootsis 2017. aastal. Järgmisel aastal kohtuti Taanis, 2019 aastal kutsus õppuse kokku Norra. Sealt edasi sai korraldamise õiguse Eesti ehk Kaitseliidu kool. 2020. aastal lükati koroona viiruse leviku tõttu õppus edasi ning see toimus tänavu. Kuid paraku ei saanud pandeemia süül ka sel aastal kõik varem osalenud riigid kohale tulla. See-eest olid esmakordselt osalemas Soome ja Poola vabatahtlike riigikaitseliste organisatsioonide esindajad ning Eestis paiknevate liitlasvägede esindus. Järgmisel aastal võtab teatepulga üle Läti rahvuskaart, sealt edasi liigub õppus Leetu. 
Täpsemalt nädala jooksul Narva-Jõesuus toimunust saab lugeda Kaitseliidu kooli Facebooki lehelt.
Pildimeenutus: